Producent agregatów prądotwórczych FOGO inwestuje w przyszłość z suwnicami ABUS


FOGO sp. z o. o. (www.fogo.pl) jest obecnie największym producentem agregatów prądotwórczych w Polsce. Firma rozpoczęła działalność produkcyjną w 2003 r. w Wilkowicach na Wielkopolsce, przez kolejne lata sukcesywnie budując swoją pozycję na rynku. Zyskała uznanie potwierdzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. nagrodą „Teraz Polska”, wręczaną przez Parę Prezydencką za produkty i usługi wyjątkowe pod względem jakości innowacyjności na polskim rynku.

Jednocześnie ponad połowa sprzedaży FOGO kierowana jest na rynki zagraniczne, co sprawia, że spółka  plasuje się w pierwszej dziesiątce producentów agregatów prądotwórczych w Europie. Warto dodać, że od 2 lat firma jest wyłącznym dostawcą w tej dziedzinie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Spółka realizuje politykę nie tylko jakościową, która jest potwierdzona licznymi certyfikatami, ale i proekologiczną, stosując przyjazną środowisku technologię cięcia wodą oraz odzysku ciepła z procesów produkcyjnych. W trosce o te dwa aspekty FOGO starannie selekcjonuje swoich dostawców, wybierając tych, którzy także kładą nacisk na jakość dostarczanych produktów i usług oraz wykazują dbałość o ochronę przyrody.

FOGO sp. z o. o. ma w ofercie szeroki asortyment agregatów prądotwórczych napędzanych benzynowo oraz paliwem diesel o mocy od 2 kW do 2,5 MW. Spółka od 2 lat rozwija się także w innowacyjnej gałęzi przemysłu, jaką jest produkcja agregatów kogeneracyjnych, poligeneracyjnych oraz biogazowni.  Firma działa również w sektorze fotowoltaiki.

Produkcja ekonomiczna, precyzyjna i przyszłościowa

Produkcja agregatów odbywa się w hali produkcyjnej o powierzchni 25 000 m² i podzielona jest na kilka działów. Pierwszym z nich jest dział mechaniczny, w skład którego wchodzą: stanowisko do cięcia za pomocą pras krawędziowych oraz stanowisko do zaginania i spawania rur, które jest całkowicie zrobotyzowane. Obecnie pracuje w tym obszarze 11 robotów spawalniczych. Na końcu tego procesu znajduje się w pełni zautomatyzowany magazyn. W dziale mechanicznym proces produkcji wspomagają dwa lekkie systemy modularnych dźwignic podwieszanych ABUS HB o udźwigu 500 kg, które realizują transport wewnętrzy elementów niezbędnych do produkcji.

Drugim etapem produkcji agregatów prądotwórczych jest malowanie proszkowe. Należy podkreślić, że wyspecjalizowani pracownicy FOGO samodzielnie zaprojektowali i zmontowali zarówno linie do malowania, jak i większość maszyn produkcyjnych.

Pomalowane półprodukty trafiają na montaż wstępny. Na tym etapie montażyści skręcają ramę, a w kolejnym kroku dołączają do niej  elementy takie jak silnik, prądnice i wymienniki ciepła. Odbywa się to przy pomocy zainstalowanych w tej strefie czterech suwnic jednodźwigarowych ABUS typu ELK o udźwigu 12,5 t. Spółka FOGO współpracuje z takimi producentami silników przemysłowych i silników trakcyjnych do ciężarówek, jak  VOLVO, Iveco, MAN, MTU, Scania, Jenbacher Vanguard czy Honda co świadczy o wysokiej jakości produkowanych agregatów i o zaufaniu dla marki FOGO, zdobytym na rynku europejskim i światowym.

Po zmontowaniu produktu finalnego jest on transportowany przy pomocy dźwignic ABUS na rolki, które przenoszą go do pomieszczenia, gdzie zostaje poddany testom końcowym. Największe wyprodukowane agregaty mają 16 m długości i ważą ponad 20 t.Dział kontrolijakości to etap, na którym odbywa się próba prądowa każdego agregatu. Wyprodukowana  w trakcie testów energia jest wykorzystywana do grzania wody w zbiornikach, która dalej służy do ogrzewania hal oraz jako ciepła woda bieżąca. Jest to proekologiczny zabieg wtórnego wykorzystania energii.

Oddzielnym obszarem produkcyjnym jest kontenerownia. Produkuje się tu m.in. biogazownie, które oprócz prądu wytwarzają ciepło. Masa kompletnego produktu końcowego może sięgać do 40 t.  Budowa jest skomplikowana i wymaga najwyższej rangi specjalistów. Proces zajmuje ok. 2-6 tygodni i jest wspomagany przez 2 suwnice dwudźwigarowe ABUS typu ZLK o udźwigu 16 t, któresą  wykorzystywane podczas montażu i transportu elementów niezbędnych do kompletacji produktu finalnego.

 

Inwestycja w najnowsze rozwiązania techniczne

W bieżącym roku FOGO dokonało inwestycji w budowę hali o powierzchni 16 000 m² , która ma zostać oddana do użytku w styczniu 2021 r. Szacuje się, że po otwarciu nowego obiektu wolumen produkcji zwiększy się trzykrotnie. Nową inwestycję spółki będzie obsługiwało 14 suwnic dwudźwigarowych ABUS typu ZLK, sterowanych radiowo za pomocą ABURemote Button z wyświetlaczem masy ładunku na nadajniku. Nowa hala dzieli się na 5 naw produkcyjnych: trzy nawy montażowe,  czwartą, na której będzie się dokonywała obróbka ciężkich blach i dużych kontenerów od strony ślusarskiej (cięcie, zaginanie, spawanie, śrutowanie i lakierowanie na mokro wielkich gabarytów) oraz nawę piątą - technologiczną, w której m.in. proces produkcyjny komponentów agregatów będzie odbywał się całkowicie bez udziału człowieka przy pomocy ponad 40 robotów przemysłowych, od składowania blach w magazynie automatycznym poprzez ich zaginanie, spawanie, zbrojenie, malowanie. Znajdujący się w tej nawie magazyn automatyczny zawiera ponad 760 półek, na których może być składowanych prawie 4000 t blachy.

Inwestycja jest nastawiona na jak największe zautomatyzowanie procesów produkcji. Aby zwiększyć efektywność przepływu materiałów izoptymalizować proces produkcji agregatów prądotwórczych, w każdej z naw będą pracowały dwudźwigarowe suwnice ZLK firmy ABUS. Dźwignice zostały doposażone w system tandemu, który umożliwia sterowanie dwoma suwnicami jednocześnie. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne m.in. przy przemieszczaniu między stanowiskami długich elementów czy wielkich gabarytów. Dostarczone suwnice  posiadają również system antykolizyjny umożliwiający wyhamowanie urządzeń względem siebie, aby zabezpieczyć je przed zderzeniem. Podczas jazdy dźwignic sygnalizacja dźwiękowa informuje, że suwnice są w fazie ruchu i należy zachować szczególną ostrożność.

Poza halą planuje się umiejscowić magazyn zewnętrzy, który będzie wspomagany suwnicą dwudźwigarową ZLK o udźwigu 32 t / 16 t. Jest to suwnica posiadającadwie elektryczne wciągarki linowe GM 5000. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta i spełnić standardy bezpieczeństwa  FOGO, przedstawiciel ABUS w naszym kraju – spółka ABUS Crane Systems Polska wyposażyła urządzenie w system pomiaru siły wiatru, oraz w system wind lock, który umożliwia operatorowi sprawne zaparkowanie i zablokowanie suwnicy na końcu torowiska, aby uniemożliwić powstanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznej spowodowanej warunkami atmosferycznymi.

 

Firma FOGO planuje dalekosiężnie i wdraża rozwiązania, które zwiększają moc produkcyjną, tym samym umacniając pozycję marki w branży agregatów prądotwórczych w Europie i na świecie. W planach spółki są kolejne inwestycje w powiększanie powierzchni magazynowych.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania