Halowe systemy suwnicowe firmy ABUS w Morskim Centrum Usług Serwisowych w Polsce


Rolls-Royce to marka, która od lat kojarzona jest z luksusem i najwyższą jakością. W zeszłym roku (2011), powstało w Gdyni nowoczesne Morskie Centrum Usług Serwisowych Rolls-Royce. Zgodnie z założeniami projektowymi transport wewnętrzny miał być realizowany m.in. z wykorzystaniem dwóch suwnic pomostowych oraz żurawia halowego. Standardy jakościowe firmy muszą spełniać urządzenia pracujące w jej zakładach, w tym urządzenia transportowe.

Przeważnie Rolls-Royce kojarzony jest z luksusowymi autami. W 1998 prawo do produkcji samochodów pod tym znakiem przejął Volkswagen, a  od 2003 roku jest ono w rękach BMW. Prestiżowa marka jest jednak obecna w wielu gałęziach przemysłu, utrzymując najwyższe standardy jakości swoich wyrobów i usług. Zakłady Rolls-Royce wytwarzają obecnie m.in. układy napędowe dla przemysłu. W lotnictwie Rolls-Royce jest znany jako drugi co do wielkości producent silników lotniczych.  Jest to także dostawca rozwiązań w sektorze transportu morskiego, zajmując się budową sprzętu pokładowego, wyposażenia okrętowego oraz zintegrowanych rozwiązań systemowych dla statków o różnym przeznaczeniu: handlowym, rybackim, dla łodzi podwodnych oraz dla okrętów specjalistycznych. Wytwarza m.in. silniki okrętowe,turbiny gazowe oraz śruby napędowe.

Rolls-Royce Marine Poland stanowi część działalności Rolls-Royce w sektorze morskim. Nowopowstałe Morskie Centrum ma za zadanie obsługę serwisową szerokiej gamy produktów okrętowych firmy Rolls-Royce,  jak również dostawę nowych produktów i części w Polsce or az krajach nadbałtyckich. Nieprzypadkowo jako miejsce lokalizacji Centrum wybrano Gdynię, która zwyciężyła w zeszłorocznej edycji rankingu miesięcznika Forbes najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w kategorii 150 – 300 tys. mieszkańców.

Montaż wózka na wolnostojącej suwnicy obrotowej w hali produkcyjnej firmy Rolls-Royce w Polsce Żuraw obrotowy ABUS o udźwigu 3,2 t i długości wysięgnika 5 m w firmie Rolls Royce w Polsce Montaż żurawia ABUS z pomocą wózka widłowego w firmie Rolls-Royce w Polsce Dźwig w użyciu jako wciągnik do podnoszenia komponentów firmy Rolls-Royce Dźwig w użyciu jako wciągnik do podnoszenia komponentów firmy Rolls-Royce Logo Rolls-Royce na budynku w Polsce

Rolls-Royce wydzierżawił od miasta na ponad 30 lat nadbrzeżną powierzchnię 6 700 m², na której powstała hala warsztatowo-biurowa o powierzchni ponad 2 tys. m². Wartość inwestycji wyniosła około 5 mln EUR. W części warsztatowej hali starannie opracowano plan rozmieszczenia urządzeń dźwignicowych zapewniających przepływ materiałów, części oraz gotowych podzespołów.

Morskie Centrum Usług Serwisowych wyposażono w dwie suwnice oraz wolnostojący żuraw słupowy ABUS. Główne zadania transportu realizuje dwudźwigarowa suwnica ZLK o rozpiętości 18,2 m. Pracują na niej dwie wciągarki linowe. Pierwsza posiada udźwig 30 t, a wspomaga ją druga 15 t. Wciągarki wyposażone są w tandemowe sterowanie radiowe. Rozwiązanie takie stosuje się przeważnie przy transporcie wielkogabarytowych ładunków oraz gdy zachodzi konieczność przenoszenia wielu ładunków, które istotnie różnią się rozmiarem. Na każdej wciągarce jest umieszczony wyświetlacz LED, wskazujący aktualne obciążenie. Wszystkie mechanizmy jazdy suwnicy sterowane są przez przetworniki częstotliwości (falowniki), które umożliwiają płynną regulację prędkości. Dotyczy to mechanizmu jazdy całej suwnicy, jazdy obu wciągarek, jak również ich mechanizmów podnoszenia.
Pracę głównej suwnicy wspomaga jednodźwigarowa suwnica ELV o rozpiętości 5 m, zainstalowana na dodatkowej konstrukcji wsporczej. Pracuje na niej wciągnik łańcuchowy ABUS GM6 o budowie kompaktowej, udźwigu 2 t. Tercet urządzeń dźwignicowych dopełnia zakotwiczony w fundamencie żuraw słupowy VS z wysięgiem ramienia 5 m i udźwigiem 3,2 t. Jego nominalny zakres obrotu to n x 360˚ (możliwy jest wielokrotny obrót ramienia w obydwu kierunkach). 

Nowoczesne Morskie Centrum Usług Serwisowych firmy Rolls-Royce zatrudnia kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych inżynierów z branży przemysłu morskiego i docelowo ma współpracować z wieloma podmiotami gospodarki morskiej na terenie Polski i krajów ościennych.
Prace dla Rolls-Royce wykonała spółka córka niemieckiego producenta urządzeń dźwignicowych: ABUS Crane Systems Polska sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (www.abuscranes.pl). Firma posiada w Gdańsku stację serwisową. ABUS Crane Systems jest dystrybutorem urządzeń ABUS w naszym kraju w pełnym zakresie obsługi, od doradztwa i doboru optymalnego rozwiązania, przez dostawę i montaż, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny (w tym również modernizacje urządzeń).

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania